Chór Akademii Medycznej we Wrocławiu został założony w październiku 2000 r. przez Agnieszkę Franków-Żelazny, obecnie adiunkta Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od pierwszego roku działalności chór reprezentuje Akademię Medyczną w kraju i za granicą zdobywając wiele prestiżowych nagród oraz dając koncerty w takich krajach jak: Słowacja, Grecja, Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania, Francja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Rosja, Czechy. W roku 2007 chór wydał dwie płyty: Musica Sacra i Musica Profana, a w listopadzie 2008 r. - płytę z kolędami pt. "Za gwiazdą". Trudno w słowach odzwierciedlić fragment życia wielu osób, które kilka razy w tygodniu spotykają się, aby wspólnie tworzyć rzeczy niezwykłe. To tutaj zawiązują się przyjaźnie, a czasem miłości. Dla niektórych jest to sposób na oderwanie się od codzienności życia, a dla innych dopełnienie jego piękna. Członkowie chóru wytrwale pracują, aby podczas koncertów wspólnie przeżywać chwile, dające siłę do dalszej pracy. Asystentem dyrygenta jest Izabela Polakowska studentka IV roku Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Joanna Dobrakowska (mezzosopran) ukończyła z wyróżnieniem studia wokalno-aktorskie we Wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie ad. Bogdana Makala (2001). Następnie jako stypendystka Ministerstwa Kultury RP oraz Rządu Austriackiego kontynuowała naukę śpiewu na Universität für Musik und darstellende Kunst we Wiedniu, pod kierunkiem prof. Heleny Łazarskiej. Występy na zaproszenie polskich oraz międzynarodowych festiwali muzycznych (m.in. "Wratislavia Cantans", Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, "Gaude Mater", Festiwal im. Ady Sari w Nowym Sączu, "Bach Archiv" w Lipsku, "Journées" de Mozart w Lozannie, "Uckermärkische Musikwochen" w Templin, "Feldkirch Festspiele", Dubrovnik International Festival Hommage Tino Pattiera) jak również recitale pieśni i koncerty kameralne w kraju i za granicą, pozwoliły artystce zaprezentować się szerokiej publiczności w bogatym repertuarze utworów od baroku aż po współczesność. Oprócz działalności koncertowej śpiewaczka od kilku lat z dużą pasją oddaje się pracy scenicznej. Wystąpiła m.in. jako: III Dama w "Czarodziejskim Flecie" (Opera Dolnośląska), Don Ramiro w "La finta giardiniera" (Schloßtheater Schönbrunn - Wiedeń), Marcellina w "Weselu Figara" (Festiwal Bachowski w Świdnicy). W roku 2007 rozpoczęła współpracę z Operą Krakowską, gdzie wystąpiła do tej pory jako: Miss Eveline Huck oraz Molly Troodwood w światowej premierze operetki "Loteria na mężów" Szymanowskiego, Jadwiga w "Strasznym Dworze", Louise w premierze "Diabłów z Loudun" Pendereckiego, a ostatnio jako Zerlina w premierze "Don Giovanniego".

Marcin Armański (organy) urodzony 5 czerwca 1983 r. w Kielcach. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. L. Różyckiego w Kielcach w klasie fortepianu. Naukę gry na organach rozpoczął pod kierunkiem ks. Zbigniewa Rogali w Kielcach. W latach 1998 - 2002 był uczniem Salezjańskiego Liceum Muzycznego w Lutomiersku, w klasie organów Michała Olszewskiego. W tym czasie zdobył III nagrodę w Konkursie Muzyki Organowej w Rumii (2000 r.) oraz 2 nagrody za kompozycje na organy w Legnicy (2001 r.). Brał udział w licznych kursach interpretacji i improwizacji organowej prowadzonych przez wybitnych organistów, takich jak: G.Bovet, B.Oberhamer, J.L.Perrot, L.Tamminga, J.E.Ayarra Jarne, S.Landale, W.Zerer, T.A.Nowak, K.Gołębiowski. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego i Marka Pilcha. Koncertuje w kraju i za granicą jako solista i kameralista. Gra na organach, klawesynie i fisharmonii. Jest kierownikiem artystycznym Cieplickich Koncertów Organowych oraz współorganizatorem Tarnogórskich Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej. W 2007 roku nagrał płytę prezentującą organy Ewangelickiego Instytutu Muzyki Sakralnej we Wrocławiu, która jest pierwszą częścią serii "Schlesische Orgellandschaft". Pełni obowiązki organisty i kantora Ewangelickiego Kościoła Pokoju w Świdnicy oraz kantora kościoła ewangelicko- reformowanego we Wrocławiu. Pracuje na stanowisku nauczyciela organów w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Wałbrzychu oraz w Państwowej Szkole Muzycznej w Świdnicy. Interesuje się stylowym wykonawstwem muzyki XIX wieku na fisharmonii artystycznej.

Ireneusz Wyrwa(organy) studiował grę na organach w katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego pod kierunkiem prof. Juliana Gembalskiego, uzyskując w roku 1999 dyplom z wyróżnieniem. Jego nauczycielem był też prof. Marek Toporowski (klawesyn). Doskonalił swoje umiejętności uczestnicząc w wielu mistrzowskich kursach interpretacji muzyki organowej, prowadzonych przez światowej sławy wirtuozów tego instrumentu. Jest laureatem dwóch ogólnopolskich konkursów organowych: we Wrocławiu (I nagroda, 1994) oraz w Rumii (II nagroda, 1996). W roku 2000 zdobył II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Jako solista i kameralista koncertował w ramach wielu festiwali muzycznych w kraju i za granicą. Występował również z renomowanymi orkiestrami symfonicznymi (Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Poznańska, Filharmonia Lubelska, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej). Jego dorobek artystyczny uzupełniają produkcje płytowe oraz nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Jest adiunktem w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie prowadzi klasę organów. Wykłada także na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Działa jako organizator życia muzycznego oraz konsultant w zakresie historycznego i współczesnego budownictwa organowego.

Wolna Grupa Bukowina zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał z Buska - Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta Wojciech Bellon. Piosenką Wojtka "Ponidzie" wyśpiewali jedną z głównych nagród. Miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych wykonawców i muzyków. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon, twórca większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. W historii grupy warto odnotować nagrodzone występy na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1974 i 1975 roku, udział w FAM-ie oraz w licznych festiwalach, konkursach czy imprezach studenckich i turystycznych - "Yapa", "Bazuna", "Bakcynalia". Po śmierci Wojciecha Bellona, lidera zespołu, w 1985 roku grupa zawiesiła działalność. Powróciła na scenę po siedmiu latach przy okazji promocji pierwszej płyty dokumentującej dorobek zespołu i towarzyszącego jej śpiewnika. Obecnie Wolna Grupa Bukowina występuje w składzie: Grażyna Kulawik - śpiew, Wojciech Jarociński - śpiew, gitara, Wacław Juszczyszyn - śpiew, gitara, Wojciech Maziakowski - gitara basowa oraz Marek Zarankiewicz - intrumenty perkusyjne. Wykonuje przede wszystkim dawne piosenki Wojtka Bellona, a także Wojciecha Jarocińskiego oraz kompozycje Wacława Juszczyszyna. Pozostaje wierna klimatowi, jaki stworzył jej lider.

Elżbieta Adamiak piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka, która od wielu lat zajmuje w Polsce wyjątkowe miejsce w gatunku poezji śpiewanej. Ze względu na oryginalność, specyficzną wrażliwość i wyjątkową umiejętność muzycznego przekazu tekstu poetyckiego, Artystka należy do grona nielicznych wykonawców tego gatunku. Debiutowała na Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej " YAPA’ 74" w Łodzi. W 1975 r. wystąpiła na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie, gdzie otrzymała II nagrodę za muzykę do wiersza Jerzego Harasymowicza "Bukolika" i wyróżnienie za piosenkę "Jesienna zaduma". Była wielokrotnie nagradzana. Do najważniejszych nagród należą: I nagroda za interpretację piosenki oraz nagroda za debiut na Festiwalu Studenckim "Fama '75", nagroda za kompozycję i interpretację na "Przeglądzie Piosenki Aktorskiej" we Wrocławiu w 1976 r., I nagroda podczas Zamkowych Spotkań "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie w 1975 roku. Uwieńczeniem artystycznych dokonań była wręczona w roku 2002, na "Festiwalu Piosenki Studenckiej" w Krakowie, prestiżowa nagroda "Złoty Indeks", a w 2005 r., z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej, została odznaczona Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mieczysław Gawroński - studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, gdzie uzyskał dyplom z perkusji (1970 r.) i dyrygentury (1975 r. - studia pod kierunkiem Tadeusza Strugały). W latach 1978—1980 współpracował z Orkiestrą Kameralną "Leopoldinum", a w 1980 r. objął stanowisko II dyrygenta Filharmonii Wrocławskiej, które pełnił do 1996 roku. Od tego czasu dyrygentura stała się głównym kierunkiem jego działalności artystycznej. Wielokrotnie występował na znanych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą (m.in. "Warszawska Jesień", "Wratislavia Cantans", Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej "Musica Polonica Nova", Festiwal Chopinowski w Dusznikach). Ma w swoim dorobku wiele prawykonań utworów polskich kompozytorów współczesnych. Dyrygował większością polskich orkiestr, współpracował z wieloma wybitnymi solistami polskimi i zagranicznymi. Wielokrotnie występował za granicą. Dokonał wielu nagrań muzyki teatralnej i filmowej, posiada rejestracje koncertów w Polskim Radio i Telewizji Polskiej. Równolegle rozwijała się, trwająca nieprzerwanie do dziś, działalność pedagogiczna. W latach 1975-1993 prowadził orkiestrę kameralną i symfoniczną Liceum Muzycznego we Wrocławiu, od roku 1994 związany jest z Akademią Muzyczną we Wrocławiu, gdzie przez blisko 14 lat sprawował kierownictwo studenckiej orkiestry symfonicznej, a od roku 1994 prowadzi klasę dyrygentury w tej uczelni. Jest także - od 1999 roku - profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale pedagogiczno- artystycznym w Kaliszu. W latach 1993-98 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmoni Kaliskiej

Wrocławska Orkiestra Młodzieżowa - ten młody zespół zrzeszający pasjonatów - studentów wrocławskiej Akademii Muzycznej oraz uczniów szkół muzycznych Dolnego Śląska, powstał we wrześniu 2005 roku na bazie Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej Con Fuoco, tuż po sukcesie odniesionym na XVI Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych Eurochestries 2005 odbywającym się w departamencie Charente-Maritime we Francji. Założycielem i pierwszym dyrygentem orkiestry był Krzysztof Górski. Obecnie kierownictwo artystyczne nad zespołem sprawuje Marzena Diakun. Zespół mimo krótkiego stażu może pochwalić się sporym dorobkiem koncertowym obejmującym bardzo różnorodny repertuar - od muzyki baroku aż po kompozycje współczesnych twórców; od żelaznego repertuaru muzyki klasycznej poprzez etniczne brzmienia, aż po piosenkę aktorską. Ma na swoim koncie współpracę z takimi instytucjami jak Filharmonia Wrocławska, Centrum Sztuki "Impart", Centrum Kultury "Zamek", Dyskusyjny Klub Filmowy "Politechnika" i wiele innych. Brała udział w festiwalach "Maj z muzyką dawną", "Wrocławnonstop" oraz trzech festiwalach orkiestr młodzieżowych Eurochestries we Francji i na Syberii. Ponadto podczas Festiwalu w Rosji w 2007 roku Orkiestra wystąpiła na galowym koncercie w Moskwie w ramach obchodów 860-lecia miasta stołecznego. Zespół regularnie zbiera pozytywne opinie jako "kipiący energią entuzjaści muzyki klasycznej". Orkiestra współpracowała z takimi artystomi jak: Valentin Uryupin, Mieczysław Gawroński, Viktor Kuznetsov, Konrad Imiela, Mariusz Kiljan, zespół "Rivendell". Ma na swoim koncie nagranie do widowiska taneczno-akrobatycznego z udziałem grupy "Ocelot". Dotychczas dała ponad 40 koncertów na trwale wpisując się w muzyczny pejzaż Wrocławia.

Chór "Basilica Cantans" to chór mieszany o profilu liturgicznym, działający przy parafii p.w. św. Antoniego na Karłowicach we Wrocławiu. Idea powstania zespołu wiąże się ze zlotem dawnych chórzystów w 2003r. z okazji XXX Festiwalu Barbórkowego Chórów Studenckich. Wspólna praca i udział w "Koncercie Specjalnym" zaowocowały chęcią reaktywowania zespołu. Pierwsze próby rozpoczęły się w zabytkowej sali Biblioteki Bazyliki św. Elżbiety we Wrocławiu pod kierunkiem Bogdana Tabisza. Od 2007r. chór prowadzi Mirosława Jura-Żegleń. Trzon zespołu tworzą w przeważającej części dawni członkowie Akademickiego Chóru Górniczego Politechniki Wrocławskiej prowadzonego przez Piotra Ferensowicza. Skład Chóru zasilają także parafianie kościoła św. Antoniego. Do ważniejszych projektów zespołu należy zaliczyć udział w obchodach Roku Muzyki Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Polsko-Węgierskich Spotkaniach Chóralnych, "Spotkaniach u Oblatów" "Verbum cum Musica". W swej 5-letniej działalności Chór może poszczycić się już poważnymi osiągnięciami: I miejsce na II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej w Sulistrowicach (2006r.), I miejsce na I Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Sakralnej "Vox Domini" w Prusicach (2007r.), II miejsce w na Dolnośląskim Festiwalu Chórów "Silesia Cantat" w Głogowie (2007r.), I miejsce na I Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Oleśnicy (2008r.) oraz Nagroda Specjalna Rektora Seminarium Duchownego na Konkursie Chóralnym "Ars Liturgica" w Toruniu (2008r.). W 2009r. zespół wziął udział wraz z aktorami i muzykami Teatru Rapsodycznego z Warszawy w wystawieniu Oratorium Romana Kołakowskiego "Florilegium".

Mariola Augustyn - śpiewaczka, aktorka, muzykoterapeutka. Absolwentka PWST i Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Praktykowała przez wiele lat w Zespole Kameralnym "Cantores Minores Wratislavienses", współpracowała również z Chórem Filharmonii i Operą Dolnośląską, Agencją Artystyczną "Pro Musica" oraz Chórem "Marianum". Wzięła udział w wielu nagraniach płytowych oraz tournée koncertowych i operowych w kraju i za granicą. Jako aktorka współpracowała z Teatrem Laboratorium i Arka. Jako muzykoterapeutka pracuje w szpitalu na oddziale psychiatrycznym. Pomaga pacjentom poprzez zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne i relaksacyjne. Od kilku lat zajmuje się również działalnością pedagogiczną współpracując z DODN i Wyższą Szkołą Zarządzania. Wykłada emisję i impostację głosu. W 2007 roku otrzymała odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej" od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz specjalne podziękowania za działalność artystyczną od Prezydenta Wrocławia.

Beata Górecka - absolwentka PSM II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego Anny Filc. Już w trakcie nauki podjęła pracę jako artystka chóru w Państwowej Operze we Wrocławiu. W latach 1980-1990 śpiewała pod dyrekcją Edmunda Kajdasza w Chórze Polskiego Radia i Telewizji we Wrocławiu. Od roku 1990 do 2007 pracowała jako muzyk kameralista w Chórze Kameralnym Filharmonii Wrocławskiej. W latach 1991 - 2007 współpracując z Agencją Artystyczną "Pro Musica" pod dyrekcją Marka Tracza brała udział w licznych spektaklach operowych w większości krajów europejskich. Od roku 1999 do chwili obecnej śpiewa we Wrocławskich Kameralistach Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Piotra Karpety dając wiele koncertów w kraju i za granicą, dokonując wielu nagrań muzyki dawnej oraz współczesnej. W latach 2005 - 2007 współpracowała z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Jakub Bieszczad - student II roku studiów magisterskich na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Łykowskiego. Obecnie współpracuje z Chórem Filharmonii Wrocławskiej oraz koncertuje jako solista. Ostatnio występował podczas 35. Festiwalu Barbórkowego we Wrocławiu (2008 r.), gdzie wykonywał partię tenorową w Mszy c-moll W.A. Mozarta. Podczas Koncertu Bożonarodzeniowego (Zielona Góra, 2008) wykonał partię tenorową w prawykonaniu Kantaty Bożonarodzeniowej Katarzyny Kwiecień-Długosz. Ma na swoim koncie również wykonanie partii tenorowej w Missa Sancti Bernardi de Offid in B Josepha Haydna.

Jerzy Butryn - student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Bogdana Makala. Laureat I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu, II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Kijowie (Ukraina) oraz III nagrody i nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Kownie (Litwa). Uczestniczył m.in. w Kursie Mistrzowskim u prof. Teresy Żylis-Gara, prof. Valeryego Buymistra, prof. Sabiny Martinaityte i prof. Zdzisława Krzywickiego. Brał udział w koncertach Międzynarodowego Festiwalu "Wratislavia Cantans" oraz Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju. Współpracuje ze znakomitymi zespołami, m.in. z "Collegio di Musica Sacra" czy "Capella Cracoviensis". Dokonał nagrania partii basowej "Stabat Mater" - Józefa Haydna, "Requiem"- Gabriela Faure oraz Offertoria i Communiones Mikołaja Zieleńskiego. Jest Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Home